Jak se staráme o štěňata

Péče o štěňata je v různých CHS různá. V tomhle příspěvku napíšu, jak to chodí u nás.

Blessed Baffi Storytelling a Gčka v porodní bedně
Blessed Baffi Storytelling a Gčka v porodní bedně

První tři týdny

Snažíme se štěňátkům a jejich maminkám dopřát hlavně klid. Hodně nerušeného spánku. Ten je moc důležitý. A samozřejmě dostatek mateřského mléka (maminka musí mít velké množství jídla, i 5x denně). Zároveň jsme vždy nablízku, kdyby se cokoli dělo. Štěňátka jsou s námi doma, v porodní bedně, do které může maminka libovolně chodit. Obvykle s nimi první dny leží, po cca týdnu už je nechává chvilku spát a leží nebo se pohybuje opodál. Štěňátka slyší zvuky provozu domácnosti. Dotýkají se jich členové naší rodiny, a to jen opatrně. Někdy maminka po několika dnech dovolí kontakt i jiné feně z naší domácnosti (viz obrázek). 

Neprovozujeme žádnou plánovanou stimulaci štěňat (ani ji nepovažuji za zdravou). 

Návštěvy budoucích páníčků v této době nepřijímáme. 

Pracujeme z domova a střídáme se ve službě u štěňátek tak, aby nebyla sama doma více než 3 h, a to třeba jen 1 - 2x týdně. 

Starší štěňata se kojí ve venkovním výběhui
Starší štěňata se kojí ve venkovním výběhui


Porod

Naše štěňátka se rodí doma. S fenou vždy někdo je a porod hlídá a přiměřeně se o fenu stará, zapisuje pořadí, hodinu porodu, poporodní aktivitu a porodní váhy narozených štěňat. 

Obvykle není u porodu třeba příliš zasahovat. Měli jsme u porodů jen dva problémy. Jednou jsme štěně museli křísit. Dobře to dopadlo a vyrostla z něj naše Bessinka. Jednou se porod zastavil a po dlouhé době se (již cestou na veterinu) narodilo mrtvé štěně. Bylo moc velké a cestu z porodních cest nezvládlo, mělo 500 g (byl to vrh C). 

Dinadin se - s dovolením maminky Baffi - seznamuje s Gemerlin
Dinadin se - s dovolením maminky Baffi - seznamuje s Gemerlin


Tři týdny - velké změny

Ve třech týdnech začíná štěňatům nový režim. 

Jednak je začínáme přikrmovat, a to masem s přílohami (barf). 

Také v této době stěhujeme štěňata na místo, kde budou až do odběru. V létě to je kotec. V zimě velký pokoj. Obojí má své výhody i nevýhody. 

V kotci mohou štěňata poznávat různé venkovní podněty, slyšet a pozorovat vrabce, slepice, kočky. Je snadnější je udržet v čistotě  (moč vsákne do hlíny a exkrementy se zabalí do pilin a dobře se sbírají. Štěňata z kotce vybíhají na zahradu a chodí na návštěvy do domu.

V pokoji jsou štěňata blíže lidem. Ale i za stálého vytírání (6x denně) a uklízení se občas se zakutálí do nějaké čerstvé loužičky.  Z pokoje chodí na výpravy do celého domu a také na zahradu (když není úplně nevlídné počasí).

Od 3 týdnů do odběru

Štěňata mají své stálé místo, kde se cítí doma (kotec/pokoj) a odkud vyrážejí - pod dozorem - na výpravy po naší velké zahradě. 

Maminka je stále chodí kojit (obvykle už kojí ve stoje), ale tráví s nimi méně času. Spíš si s nimi hrají jiní psi ze smečky (hlavně mladé feny mají neskutečnou trpělivost). V naší chovatelské stanici mají štěňátka velkou výhodu, že mají hned několik hodných "tetiček", které si s nimi celé hodiny hrají a učí je psí komunikaci.

Na zahradě mají příležitost hrabat noru, ochutnávat trávu a bylinky, poznat jezírko (a ochladit se v něm). Mají možnost poznat také různá domácí zvířata (slepice, kachny, kozy, kočky)

V tomto období se u štěňátek střídáme, aby byl vždy někdo doma. Buď přímo u nich nebo minimálně v doslechu. Pracujeme a studujeme z domova. Neodjíždíme od nich.

Štěňátkům plánujeme různé podněty. Hru s různými hračkami a předměty, nových tajemných prostor na našem velkém pozemku (různá zákoutí zahrady či sklepa, v létě mají možnost se koupat v bazénku). Záměrně jim necháváme na zahradě "nepořádek", jako jsou špalky, prkna, hromady písku a hlíny nebo vysokou trávu, aby jejich herní prostředí bylo co nejpestřejší a co nejpřirozenější. 

Také pomalu a plynule začínáme štěňátka cvičit hrou, učíme je jejich jména a to, že když přijdou na zavolání, tak něco dobrého dostanou. Snažíme se, aby primárně věnovali pozornost lidem a pak teprve psům a dalším zvířatům. Štěňátka cvičíme na pobyt v plastové přepravce (hlavně ta, která od nás budou dlouho cestovat do nového domova).

Denně k nim chodí mazlící návštěvy a také zájemci o štěňata, z nichž se někdy vyklubou jejich budoucí majitelé. 

Nadále ovšem ctíme spánek štěňat. Spánek štěňat považujeme za velmi důležitý. 

Štěňátka k mateřskému mléku přikrmujeme masem s přílohami (barf) a cca 1 x za 3 dny je zvykáme i na granule (kvalitní), které pak dostanou i s sebou. 

Štěňata mají sociální kontakt s jinými psy (samci i fenami)
Štěňata mají sociální kontakt s jinými psy (samci i fenami)


S "tetičkou" Dinadin
S "tetičkou" Dinadin
Poznávají kocoura Kaamoshe
Poznávají kocoura Kaamoshe
Mají prostor ke hře
Mají prostor ke hře

Odběr

Štěňátka předáváme po 50 dnu věku. V této době mají první očkování a čip a vystavený Europas a jsou 3 x preventivně odčervená. S novými majiteli podepisujeme smlouvu.

Průkaz původu FCI posíláme majitelům poštou nebo jim ho předáme při procházce v období cca 12 týdnů věku štěňat (tak trvá jeho zhotovení na ČMKU).

Summou

O štěňátka se snažíme starat co nejlépe. 

Od jejich budoucích majitelů vyžadujeme to samé. Ze zájemců pečlivě vybíráme. 





Vytvořte si webové stránky zdarma!